Uyurken Bilinçsiz Bir Şekilde Olduğunuz Orga*zmlar Hakkında Daha Önce Duymadığınız Beyin Aydınlatıcı 11 Bilgi

1 Kadınlar neredeyse her zaman uyku orga*zmı olabilirler:
Doğru duydunuz, kadınlar da uykularında ıslanabilir ve bu durum sadece ergenlik dönemiyle sınırlı değil…1986 yılında yapılan bir araştırmaya göre; çalışmaya katılan kadınların %37’si en az bir kere bu durumu deneyimlemiş. Ve bu sadece 80lerde yapılan küçük bir araştırmanın yüzdesi. Bunu günümüzde ve tüm kadınlar için düşünün bakalım…

2 Cinsel hayatı aktif olmayan erkeklerin uykularında ıslak rüya görme ihtimali daha yüksektir:
Wanting To Want isimli kitabın yazarı ve aynı zamanda ilişki terapisti olan Madeleine Castellanos, M.D; BuzzFeed Life’a ıslak rüyaların düzenli bir cinsel hayatı olmayan veya mas*türbasyon yapmayan ergenlik çağındaki erkeklerde daha çok olduğunu söyledi. Fakat alışılmışın dışında istisnai olarak yetişkinlerde de bu durumu görmek mümkün.

3 Erkeklerin uykularında boş*almasına, nok*turnal emisyon veya ıslak rüya deniyor.
Bir erkeğin uykusunda tam olarak boşa*lmasından bahsediyoruz. Bu konu hakkında çok fazla araştırma olmamasına rağmen özellikle ergenlik döneminde olan erkeklerin ıslak rüya durumunu yaşadığı söyleniyor. Cinsel Eğitim ve Terapi Dergisi’nin 1982 yılında yaptığı çalışmaya göre; ıslak rüya ,ciddi anlamda konuşulmayan ve anlaşılmayan bir ilişki konusu…

4 Bazı insanlar için uyanıkken orga*zm olmaktan çok daha kolay olabilir.
Castellanos, mas*türbasyon yaparak veya ilişkiye girerek orga*zm olmayan bazı kadın hastalarının uykularında orga*zm olduğunu ifade ediyor. Düşündüğümüz zaman, ilişki rüyalarının sinir ve stresten uzak bir şekilde sadece bize ve bilinçaltımıza bağlı olduğunu görüyoruz. Yani orga*zm olmamızı engelleyecek tüm faktörlerden ayrı bir durum yaşıyoruz.

5 İnsanlar, genel olarak REM uykusundayken cinsel organlarında bir şeyler hisseder.
Rüyalarımızın çocuğunu gördüğümüz REM evresinde va*jinaya ve pen*ise daha çok kan akışı olur.

6 Erkekler uykularında, birçok kez ere*kte olurlar fakat birçoğu orga*zmla sonuçlanmaz.
Castellanos’a göre; yapılan araştırmalar ,erkeklerin rüyalarında bazen yarı sertleşerek bazen ise tam olarak ere*ksiyon olduklarını gösteriyor. Aslında bu, gece boyunca uyurken cinsel içerikli rüyalar gördüğünüz anlamına gelmiyor, sadece kan basıncınıza bağlı olan bir durum.

7 Uyku orga*zmlarıyla ilgili çok fazla araştırma yok ne yazık ki çünkü nasıl olsun?
Birçoğunuz bu konuyla ilgili basit örnekler olduğunu fark etmişsinizdir. Sebebi ise oldukça açık…Uykusunda orga*zm olan herkes, bunun tahmin edilebilir bir şey olmadığını bilir. O yüzden labaratuvarda araştırma yapmak oldukça zordur.

8 Siz hatırlamasanız da cinsel içerikli rüyalar görüyorsunuz.
Castellanos’a göre, ilk önce rüya görüp daha sonrasında kan basıncından dolayı ere*ksiyon veya orga*zm olabilirsiniz. Bu durum tam tersi de olabilir tabii ki…Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuyla ilgili kesin sonuç alınabilen çalışmalar yok. Fakat, orga*zm olurken uyandığınızda, rüya gördüğünüzle alakalı bir şey hatırlamıyorsanız muhtemelen ilişki içerikli rüya görmüşsünüzdür.

9 Uyku pozisyonunuz ıslak rüya ve uyku orga*zmını etkileyebilir.
Journal dergisinin 2012 yılında yaptığ araştırmaya göre; yüzüstü uyumak cinsel içerikli rüya görmenizi tetikliyor. Castellanos ise; vücudumuzun yatakla temasının bizleri tatmin edebileceğinden dolayı doğru olabileceğini düşünüyor.

10 Uykuda orga*zm olmak oldukça normal ve keyif verici bir şey…
Uykunuzda orga*zm olmak, lib*idonuzun yüksek olduğunu ve ero*tik fantezilerinizin aktif bir şekilde ilerlediğini gösteriyor. Beklenmedik bir şekilde cinsel rüyalar görseniz bile bundan asla utanmamalısınız. Rüyalarınız sembolik olduğu için eski sevgilinizle, iş arkadaşınızla ya da gözünüze takılan tuhaf saçlı çocukla yatmak istediğiniz anlamına gelmiyor.

11 Bunlardan birini yaşamak için denemeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyin…
Mas*türbasyon yaparak olduğumuz orga*zmlar gibi bunun da bir zamanı var ve zorlamak sizlere yardımcı olmaz. Uyumadan önce dalacağınız ero*tik düşünceler, yüzüstü yatma veya ero*tik şarkılardan oluşan playlistinizi dinlemek yardımcı olabilir fakat uyku orga*zmını hızlandıracak bir çözüm yok maalesef. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey; stres yapmamak ve yaşanmasını beklemek…