Dünyanın ilk vaj*ina müzesi Londra’da açılıyor

Londra’da dünyanın ilk vaj*ina müzesi açılacak. Önyargıları yıkmayı amaçlayan müze, ziyaretçilerine jin*ekolojik araştırmalar ışığında bilgiler sunacak.

Müzenin kurucusu Florence Schechter, yaptığı açıklamada İzlanda’da bir pen*is müzesi olduğunu ancak dünyanın hiçbir yerinde vaj*ina müzesi olmadığını farkına vardığı anda bu kararı aldığını ve hızla çalışmalara başladığını söyledi.

Böylece, ilk olarak Londra’nın çeşitli bölgelerinde stand şeklinde açılan ancak sabit bir mekanı olmasa da ‘vaj*ina müzesi’ olarak adlandırılan projesini gerçek bir müzeye dönüştürmeye karar verdiğini belirtti.

“BİR NUMARALI AMAÇ ÖNYARGILARI KIRMAK”
İnsanların çekingen davrandığı için sağlık sorunları yaşadığında doktora gidemediğini belirten Schechter, “İnsanlar vaj*inalar hakkında yeteri kadar konuşamıyor. Neden? Çünkü kalıplar ve önyargılar var. Bu basit bir şey gibi görünse de ciddi sonuçları var. Bazı insanlar bu yüzden doktora gidip rahatsızları hakkında rahatça konuşamıyor. Taciz mağduru olanlar yardım isteyemiyor. Ayrıca, doğum kontrolü ve rıza gibi meseleler de bu yüzden tabu haline gelebiliyor. Yani bir numaralı amaç, jine*kolojik anatominin kalıpları ve önyargıları kırması” şeklinde konuştu.

Schechter, bu kapsamda müzede farkı sanatçıların eserleri olacağı gibi jine*kolojik araştırma sonuçları ve cinsellik eğitimlerin de ziyaretçilere aktarılacağını söyledi.

Tüm bu önyargıların toplumsal cinsiyet normlarını etkilediğini belirten Schechter, “Bunun anlamı, sergilerimizde toplumsal cinsiyet farkındalığı yaratmak için çalışmalar ve bilim ön planda olacak” dedi.

“KADINLAR KANSER TARAMASI YAPTIRMAKTAN ÇEKİNİYOR”
Mashable’da yer alan habere göre, İngiltere’de kadınların yüzde 65’i ‘vaj*ina’ ya da ‘vul*va’ kelimelerini söylemekte çekince yaşıyor. Araştırmaya göre, kadınlar bunun yerine ‘özel bölge’ gibi kelimeler kullanıyor.

Öte yandan rahim kanseriyle savaşmayı amaçlayan Jo’s Trust isimli STK’nın verilerine göre, 25-29 yaşları arasındaki kadınların dörtte biri önyargılar nedeniyle rahim ağzı kanseri taraması yaptırmaktan çekiniyor.

Müze, 16 Kasım’da Londra’nın Camden Markt bölgesinde kapılarını açacak.