Cinsel İlişkiye Girmeyi Bıraktığımızda Vücudumuzda Gerçekleşen 9 Tatsız Durum

Cinsel İlişkiye Girmeyi Bıraktığımızda Vücudumuzda Gerçekleşen 9 Tatsız Durum

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, uzun bir süre boyunca cinsel bir ilişkiye girmemek, vücudunuzda sizin fark edebileceğinizden daha fazla etkisi oluyormuş.

Bazen sadece çok yoğun olabilirsiniz, ya da hayatınızın stresli bir döneminden geçiyorsunuzdur,

ya da sadece doğru insan için beklerken cinsel birliktelik yaşamadan geçirdiğiniz zamanlar sağlığınız üzerinde kayda değer değişimlere sebep olur.

1. Cinsel dürtünüz azalmaya başlar

Ne kadar uzun süre cinsel bir ilişkiye girmezseniz, bununla doğru orantılı olarak cinsel dürtünüz gitgide azalacaktır.

Bildiğiniz üzere kapı kapıyı açar, yani cinsel dürtünüz arttıkça cinsel bir birliktelik yaşamaya çalışma çabanız da, yine doğru orantılı olarak, azalcaktır.

2. Bağışıklık sisteminiz zayıflamaya başlar

İster inanın ister inanmayın ama yapılan araştırmalara göre, cinsel birliktelik bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesiyle olası bir hamilelik sürecinizi etkileyecek şekilde enfeksiyon kapma ve hasta olma riskiniz azalıyormuş.

3. Hormonlarınızın salgılanması azalmaya başlar

Zamanla, vücudunuzda salgılanan östrojen hormonu miktarı da azalmaya başlıyormuş.

Yapılan bir araştırmada 20-30 yaş aralığındaki kadınlarla 60’lı yaşlarındaki kadınların östrojen miktarı karşılaştırıldığında,

cinsel hayatı olmayan 60’lı yaşlarındaki kadınların vücudundaki östrojen miktarının neredeyse yok denecek kadar az olduğuna rastlanmıştır.

4.Kalp ve damar hastalıklarına daha yatkın hale gelmeye başlarsınız

Bu madde belki de sizi düzenli bir cinsel hayat yaşamaya ikna edebilecek olan madde olabilir.

Sağlıklı ve aktif bir sek*s hayatının kardiyovasküler sağlığınıza katkısı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Sadece fiziksel aktivite olarak değil, aynı zamanda da vücudunuzda sebep olduğu hormonal artışlarla sek*s, kalp sağlığınıza iyi gelir.

5. Depresyona ve kötü bir akıl sağlığına sebep olur

Sevdiğimiz bir insana dokunduğumuzda, ya da bir birliktelik yaşadığımızda vücudumuzda salgılanan

oksitosin hormonu sayesinde daha iyi hissederiz ve böylece modumuz daha yüksek olur, yani sonuç olarak depresyona girme riskimiz azalır.

Bu hormonun eksikliği sizin modunuz düşmesine sebep olabilir ve hatta belki de depresyona girebilirsiniz.

6. Regl dönemleriniz daha sancılı geçer

Aslında cinsel bir birliktelik yaşamamak doğrudan sizin regl dönemi sancılarınızı arttırmıyor fakat düzenli bir cinsel hayat bu kramplarınız azalmasına yardımcı olur.

Bunun sebebi de uterusun bir kas olması ve kasların çalışmasıyla birlikte kanın vücuttan atılması kolaylaştığı için, kadınların daha az regl sancısı çekmesine yardımcı olur.

7. İdrar yolu iltihabı olma riskiniz azalır

Şimdiye kadar düzenli bir cinsel hayatınızın olmamasının kötü etkilerini konuştuk.

Muhtemelen hepiniz hiç bir iyi tarafı olup olmadığını merak ediyordur. Gerçek şu ki cinsel ilişkinin faydaları olduğu gibi zararları da oluyor.

Uzmanların söylediğine göre en büyük zararlarından biri genellikle cinsel birlikteliğin idrar yolu iltihabına sebep olmasıdır.

8. İncelen vaj*ina duvarları

Bu madde sizin için çok ekstrem gelebilir, ama aslında hayatınızdaki sek*s eksikliği zaman içerisinde vaj*ina duvarlarınızın incelmesine sebep olur.

Aslında bu bir hastalık ve tabiiki de başka sebepleri de var. Mesela menapoz bu hastalığın başlıca sebeplerinden,

ama yine de uzmanlar düzenli bir sek*s hayatının bölgedeki oksijeni ve kan dolaşımınını artırarak bu hastalığı önlemek de yararlı olduğunu söylüyorlar.

9. Stres seviyeniz artmaya başlar

Stresinizi dağıtmanızın, azaltmanızın bir sürü yolu olmasının yanı sıra düzenli bir cinsel hayatla birlikte stresinizi kontrol altında tutmanız sizin için daha kolay olacaktır.

Ama tabii ki tam tersi bir durumda, sadece stresinizi kontrol altında tutmaktan vazgeçmiş olmuyorsunuz, bunun yanı sıra daha çok stres olmaya başlıyorsunuz.

Uzmanların açıklamalarına göre bir kadın stresliyken vücudunda oluşan hormonal değişiklikler kimyasal bir reaksiyona sebep olarak östrojen hormonunun azalmasına ve cinsel dürtünün düşmesine sebep oluyormuş.

Kaynak: listelist.com